Матеріали

Для пошиття церковних риз та атрибутики вже на протязі століть використовуються матеріали, що найбільше відповідають строгим церковним канонам. Церковні тканини виткані із зображеннями християнської символіки (хрести, виноградна лоза та інше), в більшості однотонного забарвлення, не можуть бути надто строкатими, оскільки пошиті з таких тканин ризи повинні вносити в богослуження строгий обрядовий характер.

Наша майстерня використовує для пошиття церковних риз тканини українського та грецького виробництва. Серед українських тканин, що використовуються в нас, можна зустріти наступні види:

  • люрекс (парча) - на простій основі візерунки виткані парчевою блискучою ниткою;
  • поліпропілен - тканина виготовлена за рахунок виткання на простій основі візерунків із пропіленової нитки;
  • поліпропілен + люрекс -  тканина виготовляється на простій основі з додаванням пропіленової та парчевої нитки.

Тканина виготовлена з додаванням металізованої нитки (метаніту) теж досить популярна при пошитті церковних риз, оскільки основа при поєднанні з металізованою ниткою підвищує надійність при експлуатації. Також для підвищення міцності тканини може виготовлятись не проста основа, а вже металізована, по якій ниткою вишиваються візерунки. Розрізняють декілька видів такої тканини, які відрізняються частотою нанесення поперечних ниток у візерунках (один виток або два витки).

Для виготовлення вишитих фелонів в нашій майстерні використовується оксамит, що дає змогу вишивати на ньому різноманітні узори. Матеріал надійний при використанні, легко піддається вишивці, зручний при експлуатації. Виготовленим з оксамиту виробам притаманні неповторний естетичний вигляд і довголітнє надійне служіння.

Пошиття фелонів неможливе без використання комплектів хрестів, які в нашій майстерні вишиваються машиною, що забезпечує більш точне виконання орнаменту та пришвидшує процес виготовлення. Крім машинної вишивки використовуються вже готові хрести ручної роботи, які можуть бути різної форми та прикрашені дорогоцінними камінцями.

Про тканини грецького виробництва потрібно сказати, що процес виготовлення аналогічний до українського: береться основа, по якій наносяться металізованою ниткою візерунки. Тобто єдина різниця між тканинами, що використовуються для пошиття в нашій майстерні – це тільки походження, в той час як по якості вони не відрізняються одна від одної.

Можна сміливо сказати, що українські тканини для пошиття церковного одягу впевнено завойовують авторитет і можуть конкурувати з країнами, де виробництво подібних тканин розвивалося віддавна. А ризи, виготовлені з цих тканин, будуть довго служити для поширення християнської традиції завдяки своїй міцності та естетичному виглядові.

Майстерня з пошиття церковного одягу “Риза” © 2007-2011